2015. október 15., csütörtök

Digitális források felhasználása egy órámon

Ebben a bejegyzésben egy kezdetleges óravázlatot olvashattok, amelynek a célja az, hogy bemutassam a digitális eszközök használatát egy órámon. Témámnak az antik mitológiát választottam, amely az egyik kedvenc témaköreim közé tartozik. A digitális eszközök használatán kívül azonban tényanyagnak is el kell hangoznia ahhoz, hogy a tanulási folyamat sikeres legyen.

Óravázlat

Magyar irodalom - 9. osztály

Görög-római istenek

Korosztály: 15-16 évesek, 9. osztály
Létszám: 26-28 fő
Időigény: 45 perc

Előzetes tudás: Korábbi mitológiai ismeretek, regék és mondák.
Az óra célja: Az istenek pontos ismerete, amelyre az egész további mitológia épül. Gyakorlás és tudásbővítés.
Fejlesztendő kompetenciaterületek: 
-önálló szövegalkotás
-szociális készségek fejlődése: együttműködés csoportos beszélgetésben, vitában
-improvizáció
-beszédkészség, szóbeli szövegek megértése, értelmezése és alkotása
-irodalmi művek értelmezése
Munkaformák: 
-frontális oktatás
-kooperatív csoportmunka
-megbeszélés
-tanulói kiselőadás
Motiváció, a figyelemfelkeltés- és fenntartás eszközei: 
-IKT-eszközök használata
-vita
-képek, videók
Műveltségterületi integráció:
-festészet
-filozófia
-film

Ráhangolódás (kb. 10 perc)
Az óra elején a jóslás technikájával megjósoltatnám a mai alkalom témáját. Ezek után megnéznénk egy rövid jelenetet a Trója c. filmből, amely megalapozza a hangulatot.

                  



A jelenetben említik az isteneket, egy festmény  (Botticelli: Venus születése) megnézése után pedig áttérünk az óra további részére. 



Jelentésteremtés (kb. 20 perc)



Teamup segítségével véletlenszerűen csoportokba osztom a diákokat. Minden csoport 1-1 istennel foglalkozik ezek után, adatokat gyűjtenek róluk, a meglévő tudásukat rendszerezik, és érdekességeket (képeket, videókat stb. ) keresnek saját témájukban. A csoportos tanulás - egyéni teljesítmény módszere alapján a diákok arra törekednek, hogy a csoport minden tagja jól felkészüljön a közös munkát követő egyéni beszámolóra. A feladat végeztével a csendjel után pár gondolatot felolvasok Hésziodosz: Istenek születése c. művéből ("Elsőnek jött létre Khaosz..." kezdetű részlet)



Reflexió (kb. 15 perc)



A csoportok előadják pár perces prezentációjukat, ahol minden egyes tag felelős 1-1 résztémáért. Az osztály többi tagja jegyzetel, figyel, majd a végén kérdéseket tesz fel. Házi feladatként mindenki a saját témájában keressen még több érdekességet, és töltse fel az információkat egy közösen kialakított felületre (pl. google docs vagy facebook csoport). 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése